Czy konopie indyjskie mogą pomóc cierpiącym na chorobę Parkinsona?

Marihuana a choroba Parkinsona

W Pradze w 2002 roku na uniwersytecie zbadano działanie medycznej marihuany na osoby chore na parkinsona. Dalej nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie dokładnie efekty stosowania marihuany w walce z tą chorobą można uzyskać. Jednak przeprowadzone badania dają nam wiele wskazówek, jaki rezultat w trakcie stosowania marihuany u pacjentów, można osiągnąć.

Badania w Pradze

Test przeprowadzono z udziałem 630 chorych osób, borykających się z chorobą Parkinsona. Rozdano im ankiety, w których mieli podać pewne informacje. Z ankiet wynika, że 25 procent osób, przyjmowało marihuanę w trakcie leczenia. Większa ilość osób stosowała ją doustnie pod postacią wyschniętych albo świeżych liści. Około 46 procent pacjentów, którzy korzystali z medycznej marihuany, odczuło po jej zastosowaniu zmniejszenie się objawów choroby. 31 procent pacjentów stwierdziło mniejsze drżenie mięśni, u 45 procent spowolnienie ruchów, u 38 procent sztywność mięśniowa. Zmniejszenie się tych objawów choroby było widoczne po około siedmiu tygodniach stosowania marihuany medycznej. Pacjenci, którzy stosowali ją dłużej, w granicy trzech miesięcy, zauważyli bardzo duże pozytywne efekty jej przyjmowania.

Dwa kolejne badania

Badanie przeprowadzone w 1998 roku z użyciem Nabilonu trwające 12 tygodni, a także drugie badanie w 2004 roku na 19 pacjentach, nie stwierdziły pozytywnych skutków stosowanej marihuany na osoby chore na parkinsona. Jednak okres jej stosowania, a także obserwacji mógł być zbyt mały.
 nasiona marihuany